Historia

Reprezentacyjny zespół Gminy Liszki – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” zrodził się z marzenia. Marzenia o stworzeniu Zespołu Pieśni i Tańca, który będzie promował polską kulturę ludową i chronił tę część naszego dziedzictwa narodowego, jakim jest polski taniec ludowy i narodowy.  Zespołu, który stanie się wizytówką naszej gminy i będzie ją reprezentował, nie tylko w Polsce, ale także po za jej granicami.

Zespół działa pod Patronatem Wójta Gminy Liszki. Powstał, aby ukazywać dzieciom, młodzieży i dorosłym piękno kultury i tradycji polskiej. Udział w zajęciach tanecznych daje możliwość mieszkańcom Gminy Liszki i gmin sąsiadujących rozwijania swoich tanecznych talentów, zwiększa poziom uczestnictwa społeczeństwa w wydarzeniach kulturalnych
i zachęca do aktywnego spędzania czasu wolnego.

Pierwsze przesłuchania do zespołu oraz i pierwsza próba Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” odbyły się 15 września 2015 r. w Szkole Podstawowej w Piekarach. Na pierwsze zajęcia przybyły dzieci z całej gminy, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tańcem a także młodzi tancerze z kilkuletnim doświadczeniem. Podczas zajęć dzieci uczą się polskich tańców regionalnych i narodowych oraz śpiewu. Najlepsi tancerze i tancerki dodatkowo biorą udział w wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych Turniejach Tańców Polskich
w formie towarzyskiej.

W roku szkolnym 2015/2016 w zespole tańczy 55 dzieci z Gminy Liszki, Gminy Czernichów i Gminy Zabierzów. Od początku swego istnienia zespół uświetnia występami imprezy odbywające się na terenie gminy i po za nią.

Opiekę nad zespołem sprawuje Stowarzyszenie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Lisiecka, które zostało zarejestrowane w lutym, 2016 r. Celem Stowarzyszenia jest m.in. wspieranie działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” oraz upowszechnianie i popularyzowanie jego osiągnięć.

TAŃCZ I RUSZAJ NA PODBÓJ ŚWIATA Z ZESPOŁEM PIEŚNI I TAŃCA ZIEMIA LISIECKA!!!

Kadra zespołu:

Kierownik Artystyczny – Anna Kruczek – dyplomowany instruktor tańca o specjalności taniec ludowy z zawodowym doświadczeniem tanecznym (tancerka Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk im. S. Hadyny), magister pedagogiki Opiekuńczo – Wychowawczej z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą, były kierownik Zespołu Tanecznego „Chochliki”.

Akompaniator – Kamil Bębenek – uczeń Licealnej Szkoły Muzycznej w Krakowie, organista kościelny w Parafii Czernichów, akordeonista w kapeli Krakowskiej „Lajkonik”, dodatkowo współpracuje z innymi grupami muzycznymi ludowymi i rozrywkowymi.